Talu çiftinin borç sarmalı… “Porsche ve teknemizi sattık” Yeni ifadeleri ortaya çıktı…

‘Var Böyle Tipler’ adlı sosyal medya hesabıyla tanınan Kıvanç Talu ve reklamcı eşi Beril Talu’nun reklam bütçesine yatırım yapanlara yüksek kar vaat ederek çok sayıda kişiyi dolandırdığı iddia edilmişti.

Çift hakkında bir yakalama kararı olmadığını Türkiye ilk olarak Odatv’den öğrenmişti..

‘Havalimanında yakalandı’ dediler… Gerçek ne çıktıGüncel

Geçtiğimiz gün savcılık bilgisi dahilinde Türkiye’ye gelerek gözaltına alınan çift emniyetteki ilk ifadelerinde suçlamaları reddetti.

BORÇ SARMALI

Anadolu Adliyesi’ne getirilen çift, savcılık ifadelerinin ardından Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi. Çiftin hakimlik ifadelerinde Beril Talu’nun işten çıkarıldıktan sonra bir borç sarmalına girdikleri, dolandırma amaçlarının olmadığını ve tehdit edildikleri için yurt dışına gittiklerini iddia ettiği öğrenildi.

Kimlik tespiti sırasında aylık kazancının 60 bin lira olduğunu söyleyen Beril Talu ifadesinde, “Şirketten ayrıldıktan sonra eşimle birlikte kendimize ait ‘ Var böyle tipler’ organizasyon ve nakliye hizmetleri limited şirketinde faaliyet göstermeye başladık. Yaklaşık 60 adet proje aldık, proje oluşturduk. Bunlardan 5-6 tanesini gerçekleştirdik. 10-15 tanesi türlü sebeplerden dolayı iptal oldu ya da ertelendi. Biz faaliyetlerimize devam ederken istifaya zorlandığım şirkete dair alacaklılar ve projelerini yürüttüğüm kişiler tarafından ödeme yapmam istendi. Biz de bir kısmını kendime ait araç, babama ait bir araç ve tekne satmak suretiyle ödemeye çalıştık ancak faaliyetlerimiz aksadığı için çevremizden borç almak zorunda kaldık.” diyen Beril Talu tehdit edildiklerini ifade etti. 15 Ekim’de Gürcistan’a gittiklerini söyleyen Beril Talu, eski arkadaşı T.S. adlı muhabirin kendilerini zan altında bırakacak haberleri sosyal medyada yayınladığını, bunun ardından çok sayıda kişinin asparagas paylaşımlar yaparak suçlamalarda bulunduklarını belirtti.

“PORSCHE VE TEKNEMİZİ SATTIK”

Emniyetteki ifadesinde aylık kazancının 60 bin TL olduğunu söyleyen Kıvanç Talu, kimlik tespitinde aylık kazancının 40 bin lira olduğunu belirtti ve şunları söyledi:

“Son dönemlerde bir sarmala girmiştim. Öyle ki kendi kullandığım ancak eşimin babası adına olan Porsche marka bir araç ve şirkete ait bir araç ve tekneyi satmak zorunda kaldım. Hatta pek çok kredi çektim. Borcu borçla kapatmaktaydım.

***

Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durumdan dolayı bazı projeler iptal edildi. Bu noktada ben kalan projeleri sürdürmek için sermayeye ihtiyaç duydum. Bundan dolayı eşimin yakın çevresinden borç talep ettik. Aldığımız bu borçlarla hem önceki borçları hem de mevcut projelere dair nakit ihtiyacı karşıladık. Bir zaman sonra alacaklılar beni ve eşimi tehdit eder duruma geldiler.

Biz bu borcu ödemek zorundaydık zira hepimiz aynı piyasada çalışıyorduk. Ödemememiz halinde piyasada iş yapamaz duruma gelirdik. Bunun sebebi şirkete ait borçlardı. Son dönemlerde bir sarmala girmiştim. Öyle ki kendi kullandığım ancak eşimin babası adına olan Porsche marka bir araç ve şirkete ait bir araç ve tekneyi satmak zorunda kaldım. Hatta pek çok kredi çektim; borcu borçla kapatmaktaydım. Bu zamana kadar bir mal varlığına sahip olmamamın sebebi kazanmış olduğum parayı düzgün şekilde değerlendiremediğim içindir. Eşim çevresinden sürekli borç istediği için alacaklılar çok yüksek oranlarda faiz talep etmeye başladı.”

YURT DIŞINA ÇIKMA NEDENİ

Beril Talu ifadesinin devamında, “…can güvenliğimizden dolayı 15 Ekim’de Gürcistan’a gittik. Gittiğimizin ertesi günü sosyal medya ve kimi haber sitelerinde eski arkadaşım olan bir muhabirin şahsımızı zan altında bırakacak ve tarafımızla ilgili dolandırıcı algısı oluşturacak kimi haberler yaptığını gördük. Eşim Gürcistan’dayken dahi şirket faaliyetlerini sürdürmeye çalışmaktaydı ancak haberler çok farklı yönlere gidince bizden alacaklı olan herkes suç duyurularında bulunmaya ve asparagas twitler atmaya başladılar. Bunların artık sonu gelmiyordu. Bizim eşimle birlikte hiçbir şekilde bu kişileri dolandırmak veya borçlarımızı ödememek gibi niyetimiz yoktu ancak borç aldığımız kişiler yüzde 100’ün üzerinde dahi faizler talep etmeye başladılar. Dosyada bulunan suç duyurularından da bunu zaten görebilirsiniz. Borçlarımız tahmin edemeyeceğimiz şekilde çok büyüyünce ödeyemez duruma düştük” ifadelerini kullandı.

“ÇOCUĞUMUZ İÇİN YURT DIŞINA ÇIKTIK”

Kıvanç Talu ise “Eşim çevresinden sürekli borç istediği için alacaklılar çok yüksek oranlarda faiz talep etmeye başladılar. Hatta anapara borcunu ödediğimiz ama faizini ödeyemediğimiz durumlar dahi oldu çünkü faizler çok yüksek değerlerdeydi. Zaten tarafım hakkında suç duyurusunda bulunan kişilerin dilekçelerinde bu husus açıktır. Yurt dışına çıkma iradem kesinlikle insanları dolandırma veya paralarını kaçırma kapsamında değil, eşim ve çocuğumun can güvenliğini sağlamak amacıylaydı. Zira eski bir muhabir balon bir haber yapmış, bunu duyan tüm alacaklılarımız dolandırıldığını düşünmüş, bize karşı suç duyuruları ve tehditlerde bulunmuşlardır” ifadelerini kullandı.

Kıvanç ve Beril Talu çifti, Anadolu Adliyesi’ne getirildi. Davaya bakan hakim, Beril Talu hakkında “şüpheli Beril’in hiçbir yazılı delile dayanmayan ve hayali veyahut kurgu olduğu değerlendirilen yüksek meblağlı önceki şirkete ait borçlarının bulunduğu, şüphelilerin bu saikten ötürü birden fazla kişiyle para alışverişinde bulunması” ifadesini düştü. Savcılık ifadelerinin ardından Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilen Talu çifti, “Tacir veya şirket yöneticisi olan ya da şirket adına hareket eden kişilerin ticari faaliyetleri sırasında; kooperatif yöneticilerinin kooperatifin faaliyeti kapsamında dolandırıcılık” suçundan ayrı ayrı tutuklandı.

İlk Odatv yazdı: Harekete geçildiGüncel
Var Böyle Tipler sırra kadem bastı… Ponzi firarı… Odatv peşine düştüGüncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir