Netanyahu hakkındaki suç duyurusu Adalet Bakanlığı’na gönderildi

Eski AK Parti Milletvekili Metin Külünk ile avukatlar Mücahit Birinci ve Burak Bekiroğlu, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu hakkında suç duyurusunda bulundu.

AA’nın haberine göre Külünk, Birinci ve Bekiroğlu, Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne gönderilmek üzere İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na sundukları dilekçede, yargılanması talep edilen Netanyahu’nun “savaş”, “soykırım” ve “insanlığa karşı” gibi suçları işlediği belirtildi.

Netanyahu’nun, “Siyonist yapılanmanın hayali haritasını gerçeğe dönüştürebilmek amacıyla bebek, çocuk, kadın, sivil demeden, Gazze’de yaşayan tüm insanları katletmekte olduğu” ifade edilen dilekçede, şunlar kaydedildi:

“Başvurumuza ve talebimize konu kişi İsrail Başbakanı Netanyahu, isnat edilen suçları işlerken, uluslararası müktesebata göre yasaklanan silahları kullanmaktan çekinmemektedir. İşlenmiş olunan suçlar, insanlığın göz yummaması gereken, vicdanı olan her insanın gözyaşı pınarından akan her damlanın taneleri kadar sabit bir biçimde, inkar edilemez şekilde ve korkmadan işlenmektedir.”

Netanyahu ve birlikte hareket ettiği kişilerin uluslararası ceza normları çerçevesinde Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından yargılanması gerektiği vurgulanan dilekçede, “Bu, insanlığın hukuka olan güveni ve cezasızlık algısının doğmaması için zaruridir. Aksi taktirde, tüm bu olanlara sessiz kalınması, insanlığın hukuka olan inancını zedeleyecek ve Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin tarafsızlığına gölge düşürecektir” ifadeleri kullanıldı.

İsrail saldırıları sonucu Gazze Şeridi’nde ölen ve yaralanın çocukların fotoğraflarının da yer aldığı dilekçede, Netanyahu ve tespit edilecek diğer failler hakkında dava açılması talep edildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı suç duyurusunu Adalet Bakanlığı’na gönderdi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir