Jimnastik Federasyonu Özür Diledi: Siyahi Kız Çocuğuna Madalyasını Vermeyen Görevli İnsanlığı Sorgulattı

İrlanda’da düzenlenen jimnastik etkinliğinde, bir görevlinin siyahi sporcuyu atlayarak kazandığı madalyasını vermemesi büyük skandal yarattı. Yaşanan olayın görüntüleri ise sosyal medyada ses getirdi.

2022 yılının Mart ayında İrlanda’da düzenlenen etkinlikte, bir jüri üyesi genç jimnastikçilere katılım madalyası dağıtırken organizasyondaki tek siyahi kızı görmezden geldi.

Daha da acısı, anbean kayıt altına alınan o görüntülere bakıldığında madalyayı yakmadan geçen görevliye ne fotoğrafçı, ne antrenör ne de diğer görevliler müdahale ediyor.

Milyonlarca kez izlenen video sonrasında siyahi küçük bir çocuğun yok sayılması, ‘İrlanda’da ırkçılık yapıldığı’ konusunu akıllara getirdi elbette.

Oldukça sert eleştirilere neden olan görüntüler sonrası İrlanda Spor Bakanlığı, ırkçılık tartışmalarının odağındaki genç jimnastikçinin “fena halde hayal kırıklığına uğradığını” söyledi.

Bununla beraber geçtiğimiz yıl ülkenin spor otoritesi başkanının aileye, kıza yapılan muamelenin ırkçı olmadığını söylediği de ortaya çıktı.

Hüzünlü kızın ailesi de konuyla ilgili “Böyle bir şeyin yaşandığına inanamadık. Özür için bile ricacı olmamız gerekti” açıklamasında bulundu. İrlanda Jimnastik Federasyonu (Gymnastics Ireland), madalya töreninde ödülü verilmeyen kız çocuğu ve ailesinden özür diledi.

Federasyon tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Şikayette, etkinlikte görevlilerimizden birinin ırkçı davranışlarda bulunduğu iddia ediliyordu. E-postayı aldıktan sonra konuyu araştırdık. Jimnastik İrlanda, derhal aile ile temasa geçerek endişelerini dile getirdi ve konunun araştırıldığı konusunda güvence verdi’ ifadelerine yer verildi.

Federasyonun açıklamasında ayrıca şu ifadelere de yer verildi:

‘İlgili yetkilinin kimliğini tespit ettik ve söz konusu kişiyi şikayet konusunda bilgilendirdik. Söz konusu görevli, yaşananların kabul edilemez olduğunu tamamen kabul etmiş ancak bunun kasıtlı olmadığını vurgulamıştır. İlgili görevli, hatanın farkına vardıktan sonra derhal hatayı düzelttiklerini ve ilgili yarışmacının Oyun Alanından ayrılmadan önce madalyasının kendisine takdim edilmesini sağladıklarını söyledi.

Yetkili ayrıca, dürüst bir hata olarak nitelendirdikleri bu durumdan dolayı derin üzüntü duyduklarını ifade etmiş, yarışmacı ve ailesinden şahsen özür dileme fırsatı talep etmiştir. Bu talep başlangıçta reddedilmiştir. Yarışmacı ve ailesine, kimliği tespit edilen kişi tarafından yazılı bir özür sunulmuştur.”

BBC tarafından paylaşılan video ile konuya dair tüm detayları öğrenebilirsiniz ?

Yaşanan yürek burkan görüntülere sosyal medyadan tepkiler yükseldi…

Sizin konu hakkındaki düşünceleriniz neler peki?

Yorumlara bekliyoruz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir