Gaffar Okkan suikastinin sanığı başkan adayı oldu

Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan ve 5 polisin hayatına mal olan suikast ile ilgili Hizbullah davasında 15 yıl hapis istemiyle tutuklu yargılanan ve AB’ye uyum yasaları çerçevesinde tahliye olan Hizbullah üyesi Ali Bilmez, Cumhur İttifakı ortağı HÜDA PAR’dan Diyarbakır Bismil Belediye Başkan adayı gösterildi. Her fırsatta “Vatan bayrak” diyen AKP’den hiç ses çıkmazken ağır suçtan yargılanan Bilmez’in adaylığının YSK tarafından iptal edilebileceği de belirtiliyor. Hizbullah sanıklarına tahliye yolu AKP iktidarı tarafından değiştirilen TCK değişikliği ile açılmıştı.

“MİLLET GEREĞİNİ YAPAR”

Bismil adayı gösterilen Bilmez, esnaf olduğunu ve STK’lara öncülük ettiğini belirtti, Okkan cinayeti ile cezaevinde yattığından bahsetmedi. Bilmez, adaylığı için seçim afişi de hazırladı. Afişte “Huzurlu ve güvenli şehirler bizimle mümkün” sloganı kullandı. Aslen Diyarbakırlı olan SP Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Bülent Kaya, Bilmez’in adaylığıyla ilgili SÖZCÜ’ye “Hukuken bir engel olup olmadığını YSK karara verecek. Hüküm açısından YSK, sandık açısından ise millet karar verir, millet gereğini yapar” dedi.

CEZAEVİNDE KİMSE KALMADI

Diyarbakır’da 24 Ocak 2001’de Emniyet Müdürü Gaffar Okkan ve koruma polisleri Mehmet Kamalı, Mehmet Sepetçi, Selahattin Baysoy, Sabri Kün ve Atilla Durmuş’un katledildiği suikastın sanıklarının tümü tahliye edildi ve cezaevinde sanık kalmadı. Okkan davasında cinayet ve Hizbullah örgütüne üye olmaktan yargılanan sanıklar 12 yıl ile müebbet arasında değişen cezalara çarptırılmışlardı. Hükümlüler “DGM’lerde askeri yargıç olması, gözaltında işkence gördükleri, uzun gözaltı ve davanın makul sürede sonuçlanmayarak adil yargılanmadıkları gerekçesiyle yeniden yargılanma” talebinde bulunmuşlar, mahkeme de infazı durdurup tahliyeye kararı vermişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir