Dünyanın en zengin ikinci insanına soruşturma şoku

Paris Savcılığı CNN’e yaptığı açıklamada, Fransız milyarder Bernard Arnault ve Rus Oligark Nikolai Sarkisov’un “kara para aklama suçu teşkil edebilecek işlemlere” karıştıkları iddiasıyla “ön soruşturma” açıldığını belirtti.

Savcılık, Fransız yayın organı Le Monde’un konuyla ilgili daha önceki haberini teyit etti.

Söz konusu soruşturma kapsamında Arnault şüpheli konumunda bulunmazken, kendisine doğrudan yöneltilen bir suçlama da bulunmuyor.

Savcılık, Rus oligarkın Fransa’daki faaliyetleriyle ilgili olarak 2022 yılında başlayan ve halen devam eden ön soruşturmaya, Fransız Ekonomi Bakanlığı’nın mali istihbarat izleme biriminin (Tracfin) hem Arnault hem de Sarkisov’un dahil olduğu gayrimenkul işlemleriyle ilgili bir notunu eklediklerini söyledi.

Nota erişimi olduğunu söyleyen Le Monde, notun Tracfin tarafından Aralık 2022’de Lyon’daki Cumhuriyet Savcılığına gönderildiğini yazdı. Gazete, davanın “hızlı bir şekilde” Paris savcılığına aktarıldığını ve savcılığın da ulusal düzeydeki kara para aklamayla mücadele izleme biriminden konuyu incelemesini istediğini belirtiyor.

Le Monde’un haberine göre Sarkisov’a ait şirketler 2018 sonbaharında lüks Alp tatil beldesi Courchevel’de 16 milyon avro (17 milyon dolar) karşılığında on dört mülk satın aldı.

Le Monde’a göre bu işlem Fransa, Lüksemburg ve Kıbrıs’taki karmaşık şirketler aracılığıyla gerçekleştirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir