Dikkat: Bu Kripto Platformları Verileri Sızdırıyor! FTX’de Listede

Bugün FTX’de yaşananlar öncesinde, iflas eden kripto platformu Celsius’da ciddi bir veri ihlali olayı yaşamıştı. Son gelişmede FTX, iflas temsilcisi Kroll’un dahil olduğu veri ihlalini bildirdi.

İflas eden kripto platformları yatırımcıları tehlikeye sürüklüyor

Kasım 2022’de çöken kripto borsası FTX, müşteri verilerinin açığa çıktığı bir siber güvenlik ihlali duyurdu. Olayda, iflas davası tazminat temsilcisi Kroll’un dahil olduğu ve belirli davacıların sınırlı, hassas olmayan müşteri verileri açığa çıktı. Ardından FTX, hesap şifrelerinin, sistemlerinin ve fonlarının etkilenmemesini sağlayarak durumu aktif olarak denetlediğini bildirdi.

Zor durumdaki kripto borsası, konu hakkında X hesabından açıklama yaptı. Güvenlik ihlali, borsanın iflas davasıyla bağlantılı kullanıcılarının müşteri verilerinin açığa çıkmasına neden oldu.

FTX, mağdur Kroll’un şu anda siber güvenlik olayından etkilenen bireyleri korunmaları için atabilecekleri adımlar konusunda bilgilendirdiğini belirtti. İflas halindeki kripto borsası, hesap şifrelerinin ve sistemlerinin güvende kaldığını açıkladı:

Olaydan Kroll etkilendi ve kendisi etkilenen bireyleri müşterilerin kendilerini korumak için alabilecekleri önlemler konusunda doğrudan bilgilendiriyor. FTX hesap şifreleri Kroll tarafından korunmuyordu ve FTX’in kendi sistemleri de etkilenmedi.

Telafi süreci

Ayrıca FTX Borçluları Kroll ile iletişim başlattı ve gelişen durumu özenle izliyor. Kroll, borçlulara olayı hızla kontrol altına aldıklarını ve çözüme kavuşturduklarını bildirdi. Müşterilerin, iflas işlemlerine dahil olan kişilermiş gibi davranan kripto dolandırıcılık e-postalarına karşı dikkatli olmaları gerekiyor.

Kripto platformları ilk kez müşteri verilerini sızdırmıyor

İflasla karşı karşıya olan bir diğer kripto platformu Celsius Network’de benzer bir ihlal gündeme gelmişti. Kripto platformu, kısa süre önce e-posta kayıtlarının açığa çıkmasına neden olan bir veri ihlali yaşadı. Bu ihlalin devam eden iflas yeniden yapılanma süreci üzerinde dikkate değer bir etkisi oldu.

Bu arada Blockchain araştırmacısı ZachXBT, FTX müşterilerinin zaten sahte e-postalar aldığını bildirdi. Buna göre bazı müşterilerin kişisel bilgileri şu anda ortalıkta dolaşıyor.

FTX geri ödemeler için hamle yapıyor

Son gelişmelerde FTX, satış, staking ve riskten korunma çabalarının yönetilmesine yardımcı olması için Mike Novogratz liderliğindeki Galaxy Digital’i görevlendirdi. Bu ortaklık, kripto borsasının piyasa volatilitesine bağlı riskleri azaltma ve Bitcoin varlıklarından elde edilen getirileri optimize etme çabalarını desteklemeyi amaçlıyor. Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere, staking için özellikle Bitcoin ve Ethereum kullanılacak.

Son olarak, Merkezi Olmayan Finans da başvuruda onay aldı. FTX, Galaxy Digital’in rehberliğinde pasif gelir elde etmek için staking tercih edeceğini belirtti:

Borçlular, belirli kripto paraları stake etme yöntemine göre stake etmenin, normalde boşta olan kripto paralarından düşük riskli getiriler yaratarak mülkün ve nihayetinde alacaklıların yararına olacağını belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir