Stefan Kuntz: ‘Macaristan başardı, biz de başarabiliriz’

2024 Avrupa Şampiyonası Elemeleri’nde ilk maçlarını 25 Mart’ta Ermenistan, 28 Mart’ta Hırvatistan ile oynayacak olan A Milli Takım’da teknik direktör Stefan Kuntz, Almanya vizesi alacağımızdan emin. Mevcut kadronun kendi ülkesinde düzenlenecek Euro 2024’te gidecek kalitede olduğunun altını çizen tecrübeli teknik adam sabrın önemine vurgu yaptı. Kuntz, Hürriyet’e verdiği röportajda Haziran 2018’da FIFA sıralamasında 51. sıradayken, Marco Rossi ile 36. basamağa çıkan Macaristan örneğini verip şunları söyledi:

MACARİSTAN İLK BAŞTA BEKLENENİ YAPAMADI

“Bazı gelişimlerde geri adımlar ya da istenmeyen sonuçlar alınabiliyor. Bazen bunları her noktasını sorgulamamaksızın kabullenmek gerekiyor. Macaristan’ı örnek alalım. 5 seneye yakındır aynı teknik adam (Marco Rossi) ile çalışıyorlar. İlk başlarda istedikleri başarıyı yakalayamadılar. Ama sabır gösterdiler, beklediler ve şu an çözüme bakarsanız Uluslar Ligi’nde C Ligi’nden A Ligi’ne kadar çıktılar. Hep üzerine koydular. EURO 2020 Avrupa Şampiyonası finallerine katıldılar.

TÜRKİYE’DE HEMEN SONUÇ İSTENİYOR

Bir de Türkiye’ye bakalım. Tutku ve başarı isteği. Bir yönden bu Türk futbolunun benim sevdiğim bir yönü. Başarı ama anında, hemen! Maalesef bu düşünceler bizim önümüze bir engel olarak çıkabiliyor. Macaristan’dan örnek verdik. Şimdi insanlar diyebilir ki; ‘Türkiye’de başarıya ulaşmanın bu kadar uzun süre almaması lazım.’ İki ülke arasında beklentiler konusunda farklılıklar var. Ancak dünyada genel geçer olan futbolun bazı hassas noktaları ve kuralları vardır. Bunları kimse değiştiremez. Bu prensipleri, negatif gördüğümüz noktalar kadar önemsememiz gerektiğini düşünüyorum.

BENİM LÜGATİMDE PES ETMEK YOK

– Faroe Adaları mağlubiyeti ve Lüksemburg beraberliği… Gönderileceğini ya da görevi bırakmayı düşündü mü?

“Bırakmak, vazgeçmek ya da pes etmek… Öyle bir kelime benim lügatımda yok! Ama benim görevime son verirler ya da vermezler, o benim sorumluluğumda olan bir şey değil. Sonuçta değerlendirme konusunda biraz sıkıntı yaşıyorum. O maçlar evet zor geçti. Fakat totalde Dünya Kupası elemelerini geçip play off aşamasına ulaştık. Uluslar Ligi’nde grubumuzda 1. olduk.

DERS ÇIKARDIK

Bahsettiğiniz konu olaya bakış açımızla ilgili bir durum aslında. Totalde ne kazandığımızı göz önünde tutmaktansa, sıkıntılı maçı daima ön planda tutuyoruz. Bu sonuçlar ne kadar üzücü de olsa ders çıkarmak için çok önemliydi.”

GEÇEN SENENİN 100 GÜNÜNDE TÜRKİYE’DEYDİM

“Hoca zaten burada değil, Türkiye’de yaşamıyor diye eleştiriler görüyorum. Öncelikle sorum şu? Kim biliyor benim burada ne kadar sık olup olmadığımı. Geçtiğimiz seneyi baz alırsam ortalama 100 günüm burada geçti.”

AĞUSTOSTAN BU YANA 139 MAÇ İZLEDİK

“Ben ve ekibim olabildiğince çok maçı statta takip edebilmek için efor sarf ediyoruz. 2022’den beri ekibimle beraber 139 maçı canlı izledik. Bizden önceki teknik heyetlerin statta izlediği maç adetleri istatistikler ile mevcut. Ulaştığımız rakamlar onların çok ötesinde.”

ÖNCE BELİRLİ BİR BAŞARI GELMELİ

DuygusaL olmak, milli forma için oynamak. Bunlar önemli ama şöyle bir sıkıntıya da yol açabiliyor. Eğer başarı elde edilemezse bu gurur, duygusallık o insanları eleştirmeye değil, bitirmeye kadar gidiyor. Bizlerin önce belirli başarıyı elde etmemiz gerekiyor. Bu durumlarda dışarıya olan yansımada futbol ailesi, medya birbirimize kenetlendiğimizi daima hissettirmek gerekiyor.”

GEÇMİŞE KAFA YORMUYORUM, BUNLARIN HİÇ GETİRİSİ YOK

“Benim herhalde tam bir Türk olmamı engelleyen en büyük faktör; geçmişteki olasılıklarla alakalı kafa yormamam! Çünkü bunların bize hiçbir getirisi olmuyor. Neleri başarabileceğimiz, nelerin değişik olabileceği ile alakalı düşünce içine girmemiz sadece bizi yoruyor. Biz sadece gelecek ve bundan sonrasına odaklanıyoruz.”

HAKEMLER ALMANYA’DA DA HATA YAPIYOR, İNSAN HATA YAPAR, BUNU KABULLENMELİ

– Türk hakemleri çok tartışılıyor. Takip ediyor mu, neler söyler?

“Almanya’da da hakem hataları yapılıyor. Bizde de hakem hataları bir gün boyunca eleştiriliyor. Ancak şöyle bir mantalite var. Bunu kabullenmek, bir insanın da hata yapabileceğini bilmek, ileriye dönük hakemlerin performansının daha iyi olması için çok önemli bir etken.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir