Son dakika haberi… Macron kontrolü kaybediyor! Son çare: GIGN!

4 kentte 3 Temmuz’a kadar sokağa çıkma yasağı ilan edilmesine rağmen protestocular sokakları birbirine kattı. Paris’in doğusunda bir belediye binası ateşe verilirken araçların kundaklandığı ve dükkanların yağmalandığı bilgisi verildi.

Öte yandan şiddet olaylarının bir Avrupa ülkesine daha sıçradığı bildirildi. Fransa’da kontrolü kaybeden Macron, protestoları yatıştırmak için Fransa özel kuvvetleri devreye sokacağı gelen bilgiler arasında.

ZIRHLI ARAÇLAR VE HELİKOPTERLER GÖNDERİLDİ

Uluslararası ajansların geçtiği son bilgilere göre polis özellikle turistlerin yoğun olduğu bölgelerde güvenlik önlemlerini artırdı. Marsilya’ya güvenliği desteklemek için zırhlı araçlar ve helikopterler gönderildi.

Ülkenin dört bir yanındaki yerel makamlar gösterilerin yasaklandığını duyurdu, toplu taşımaya akşamları durdurma kararı getirildi ve bazıları bölgelerde gece sokağa çıkma yasakları uygulandı.

“MACRON KONTROLÜ KAYBEDİYOR”

İngiliz Telegraph gazetesinde ‘Fransa kendini parçalarken dünya şaşkınlıkla izliyor’ başlıklı analizde, “Macron, Fransa’nın kontrolünü kaybediyor. Binlerce tutuklama, yakılan okullar, kamu binaları, yağmalanan dükkanlar… “ ifadeleri yer aldı.

Makalenin yazarı Anne Elisabeth Moutet, ülkede 5 gündür devam eden protestoların, çeyrek asırdan fazla süredir yönetimde olan ‘korkak hükümetlerin’ temel hukuk ve düzeni ihmal etmelerinin sonucu olduğu yönünde yükselen bir düşünce olduğuna dikkat çekti.

ALMANYA’DAN DİKKAT ÇEKEN AÇIKLAMA

Almanya Federal Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Michael Roth, Fransa’da istikrarının tehlikede olduğunu belirtti. Roth, Alman Bild am Sonntag gazetesine yaptığı açıklamada, Fransa’daki gelişmeleri değerlendirdi.

Polisin genç bir sürücüyü öldürmesi ve ardından çıkan olaylara değinen Roth, “Gençlerin amaçsızca her şeye ve herkese karşı yönelttiği bu sınırsız yıkıcılık korkunç bir tırmanış. Devlet bu konuda tüm gücüyle harekete geçmeli. Çok sayıda kişinin güvenliği ve ülkenin istikrarı tehlikede.” ifadesini kullandı.

“ASLA MÜSAMAHA GÖSTERİLMEMELİ”

Roth, Fransa’da yaşananların münferit bir vaka olmadığını, bunun pek çok Avrupa ülkesinde bölünme, yabancılaşma, hatta mala ve insana yönelik şiddeti artırdığına dikkati çekerek, “Buna asla müsamaha gösterilmemeli. Birbirimizle daha fazla konuşmalı, çok geç olmadan birlikte çözüm aramalıyız.” değerlendirmesinde bulundu.

“FRANSA DERİN BİR ŞEKİLDE BÖLÜNMÜŞ”

Hristiyan Demokrat Parti (CDU) Genel Başkan Yardımcısı Andreas Jung da şiddetin patlak vermesinin nedenini toplumsal bölünmede gördüğünü belirterek, “İyi bir ekonomik gelişmeye rağmen, Fransa derin şekilde bölünmüş bir ülke. Birçok genç Fransız kendini geride bırakılmış hissediyor ve geleceğe dair korkuları var.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx